Zor Anlarda Oyunun Gücü

Çocuklar 15. aydan itibaren bağımsız hareket etme dönemine girerler ve bu birkaç yıl devam edebilir. Bu dönemlerde çocuğunuzun en sevdiği cevap “hayır” olabilir. Kızınız bezini değiştirmeniz gerektiği zamanlarda sizden kaçabilir, oğlunuzun tuvaleti olduğu halde tuvalete gitmeyi istemeyebilir. Çoğu anne baba bu davranışlardan dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir.

Bunun için yaşamış olduğunuz bu süreçte oyun oynamak, çocuğunuzla daha iyi bir ilişki kurmanızı kolay hale getirebilir.
Birkaç örnek vermemiz gerekirse;

- Müziği kullanabilirsiniz. “Hadi temizlik yaparken en sevdiğimiz şarkıyı söyleyelim!”
- Bir hikâye anlatabilirsiniz. “Sen banyo yaparken ben de sana hikâye anlatabilirim.”
- Zamanla yarışabileceği belli bir hedef koyabilirsiniz. “Hadi annen/baban eve gelmeden odayı toplayıp ona sürpriz yapalım.”
- Ona yarışmayı önerebilirsiniz ama sadece onun kazanabileceği bir oyuna çevirmemeye özen göstermelisiniz. “Senden daha fazla oyuncak toplayacağıma eminim.”
 
İş birliği ve uyumu önemsiyorsanız atılacak ilk adım, çocuğunuzun sizinle birlikte eğlenceli oyun ve aktivitelerle keyifli vakit geçirmesini sağlayıp, onu kazanmaktır. Bu tarz çatışmalar devam ettiğinde bununla ilgili oyunlar türetebilirsiniz. Çocuğunuz büyüdükçe bu problemleri konuşarak çözebilirsiniz. Kendi hayatıyla ilgili sorumluluk almasına izin vermeliyiz.