Çocuk Gelişiminde Müzik Eğitiminin Önemi

Müzik, çocukların gelişim zamanlarında kendini ifade edebilme ve iletişim kurabilmeleri açısından oldukça büyük bir etkendir. Çocukların küçük yaşlarda müzik ile tanışmaları gelişimlerinde önemli bir basamağı oluşturur. Çocuklarımızın müzik yetenekleri ne seviyede olursa olsun ister şarkı söylesin ister enstrüman çalmayı öğrensin, her çocuk müzikle ilgilenmeli ve en az bir aktiviteyi kendisine hobi edinmelidir. Tabii ki bu konuda eğitimcilerin ve ailelerin de desteği çok önemli bir rol oynuyor.
Müziğin çocuklar üzerindeki gelişiminden birkaç örnekle bahsedelim;
- Çocukların kendilerini iyi ifade edebileceği müziksel bir grupla çalışması onun sosyalleşmesine katkı sağlar.
- Çocuğunuzun bir topluluk ya da grupla birlikte çalışması onun düzenli ve disiplinli olma, çevresine uyum sağlama ve birlik içinde mutlu yaşama alışkanlığını kazandırır.
- Müzik aleti çalmak, çocuğunuzun stres seviyesini düşürmesine de yardımcı olur. Çocuğunuz kendisini müzikle ifade eder.
- Şarkı söylemek, çocuğunuzun solunum kontrolünü ve akciğer gelişimini etkiler, enstrüman çalmak ise ince, kaba ve psiko-motor gelişimlerini destekler.
- Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza evde müzik dinletmekte oldukça faydalı olacaktır ama seçeceğiniz müziklerin çocuğunuza uygun olmasına özen göstermeli, çocuklara özel hazırlanmış şarkılardan yararlanmalısınız.

Sonuç olarak; yapılan araştırmalar sayesinde çocuk gelişiminde müziğin etkisi oldukça fazladır. Bu sebeple, çocuğunuzu olabildiğince erken yaşta müzikle tanıştırmak onlara psikolojik ve sosyal anlamda pozitif yönde kazanımlar sağlayacaktır.