Çocuk Gelişimi

Oyun, çocuğu anlama ve tanıma konusunda bize çok fazla bilgi sunar.  Çocuk için gerçek bir ihtiyaçtır ve onun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Çocuğunuzu oyun yoluyla gözlemleyip, çözümleyebilirsiniz.
Çocuklar, söyleyemediği şeyleri oyun yoluyla dile getirebilirler ve böylelikle bizlere oyunlarla duygu dünyalarını yansıtırlar. Çocuk gelişim oyuncakları ve oyunları; çocuğunuzun gelişimi, duygu aktarımı, sizi nasıl gördüğü ve algıladığını anlama açısından çok önemlidir. Örneğin; çocuğunuzun oyunda bebeği yemek yemeğinde söylediği cümleler ile sizin çocuğunuz yemek yemediğinde kurduğunuz cümlelerle genellikle aynıdır.

Çocuklarınız, oyunlarla duygu dünyalarını yansıtırlar. Aynı zamanda oyun yoluyla birikmiş enerjisini boşaltma imkanı bulur, söyleyemediği şeyleri oyunlar sayesinde dile getirirler.
Çocuklarınızın cinsiyetine göre oyuncak seçmemeliyiz. Okul öncesindeki çocuklar, ilgileri doğrultusunda bazı oyuncaklara daha fazla ilgi duyabilirler. Kızlar arabalardan, erkekler bebeklerden çok şey öğrenir. Oyuncakları bu şekilde sınıflandırarak, çocuğunuzun bazı deneyimleri kaçırmasına neden olabilirsiniz.