Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek

Ebeveyn olarak, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın eksik ve yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bu duyguyu yaşayan anne ve babalar için söylenebilecek en güzeli ‘yeterli’ kelimesinin zamanın bir reçetesi olmadığıdır. Bu süreçlerde çocuğunuzla ne kadar zaman geçirdiğiniz değil ne kadar kaliteli zaman geçirdiğiniz daha önemlidir.

Çocuğunuzla daha kaliteli zaman geçirmek için bazı noktalara dikkat etmek verim sağlamanızı artıracaktır. Peki, nedir bu bazı noktalar gelin biraz bundan bahsedelim.

Etkinlikleri önceden belirleyin: Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanın, özellikle de daha önceden belirlenmiş bir durum ise iki tarafında zevk alabileceği aktivitelerden oluşmasına dikkat etmelisiniz. Sınırlı bir zamana birçok etkinlik sıkıştırmak yerine az ama daha özenerek hazırlanmış bir planın tadını çıkaracağınız aktiviteler belirlemek iki taraf için daha iyi olacaktır.
Fırsatları yakalayın: Gün içerisinde çocuğunuza istediğiniz zamanı ayıramayabilirsiniz ama yaratabileceğiniz küçük fırsatları değerlendirebilirsiniz. Örneğin, ev alışverişi yapacağınız günlerde çocuğunuzu da alıp alışveriş yapmak ya da zor bir günün ardından içilen kahveyi çocuğunuzla birlikte karşılıklı kahve/süt ikilisiyle sohbet edip içmek gibi küçük fırsatları değerlendirebilirsiniz.
Birlikte yapın: Çocuklarınız tek başına oynadığı oyundan ve oyuncaktan 15-20 dakika içerisinde tatmin olup, ondan soğuyabilir. Sizinle birlikte oynamaya başladığında ise gözle görülür bir şekilde oyun oynama isteği artar. Çünkü çocuklar için önemli olan ne yaptığı değil, kiminle yaptığıdır.
İç sesinizi dinleyin: Çocukla kaliteli zaman geçirmek, aile içi ilişkileri derinleştirir, bağları kuvvetlendirir, aile üyelerinin birbirlerini daha iyi anlamasına yardımcı olur ve çocuğun sosyal-duygusal gelişimine pozitif katkıda bulunur. Bu paylaşımın süresini ve içeriğini sadece siz belirleyebilirsiniz.