Çocuğun Gelişiminde İletişimin Önemi

Çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurmak büyüme ve gelişim çağındaki çocuklar için çok önemlidir. Çocuğunuzla doğru kanalı bulup iletişime geçerseniz birçok konuda kendiliğinden çözüme kavuşacaktır. Hadi biraz çocuğunuzla doğru iletişim kurmanın püf noktalarından bahsedelim.
 
- Dinlemek önemlidir.
Kendi iletişim yeteneğimizi gözden geçirip, kendimizde eksik ya da yanlış gördüğümüz iletişim hatalarını ortadan kaldırmalıyız. Doğru iletişimin ipuçlarına sadece çocuğunuz için değil, gündelik yaşantınızda da kullanmalısınız.

- Çocukların mimiklerini okumak gerekir.

İletişimde konuşmak kadar mimiklerle duyguları karşı tarafa geçirebilmek de önemlidir. Özellikle çocuklar, yetişkinler kadar düşüncelerini iyi ifade edemeyebilir. Çocuğunuzu iyi tanımak, beden dilinden o söylemese bile ne hissettiğini anlayabilmek önemli bir unsur haline geliyor.

- Oyunla öğrenmek zevklidir.
Çocuklarımıza bazı değerleri sadece anlatmak yerine küçük oyunlarla da bunu öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç örnek vermemiz gerekirse; “Gizem annesine meyve suyu götürürken yere döker. Bunu Gizem annesine söylemeli mi?”
“Çağrı arkadaşı Burcu ile evcilik oynarken masadaki vazoyu kırarlar. Nasıl davranmalılar?”
 
- Model olmak söylemekten daha etkilidir.
Bazı değerleri anlatarak öğretmek yerine davranış olarak da göstermeliyiz. Örneğin; telefonunuz çaldığında çocuğunuza telefonunuzu açtırıp arayan kişiye evde olmadığını söyletmek ne kadar doğru bir davranış olur? Bu sebeple, çocuklarımızın bizi rol model aldığı gelişme çağlarında biz de onlara bazı değerleri anlatmak yerine kendi davranışlarımızda göstermeliyiz.